چند نکته کاربردی برای ذخیره و نگهداری سیب زمینی

با توجه به ماهیت فسادپذیری مواد غذایی، ذخیره و نگهداری هر ماده‌ای اصول خاص خود را دارد. ازآنجایی‌که معمولاً خیلی از مواد اولیه چند روز پیش از مصرف تهیه می‌شوند، رعایت نکات نگهداری برای داشتن یک وعده غذایی سالم بسیار ضروری است. یکی از مواد غذایی پرکاربرد در غذاها، سیب زمینی است. در ادامه با اصول ذخیره و نگهداری سیب زمینی آشنا می‌شوید.

۱) برای ذخیره و نگهداری سیب زمینی از کیسه‌های کاغذی استفاده کنید.

سیب زمینی اگر درست و اصولی نگهداری شود تا ماه‌ها سالم و قابل مصرف می‌ماند. بهترین راه این است که سیب زمینی را در کیسه کاغذی باز و کیسه کاغذی با چند سوراخ در بدنه کیسه، نگهداری کنید. این باعث می‌شود که هوا در کیسه جریان داشته باشد و مانع تجمع رطوبت در کیسه سیب زمینی می‌شود.

کیسه‌های پلاستیکی برای نگهداری سیب زمینی مناسب نیستند، چراکه رطوبت را در خود نگه می‌دارند و ممکن است باعث پوسیدن پیش از موعد سیب زمینی بشوند.

۲) سیب زمینی را در جای تاریک نگهداری کنید.

سیب زمینی اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، سولانین تولید می‌کند. لذا باید سیب زمینی را در جای تاریک  و دور از نور خورشید نگهداری کنید. نگهداری در محفظه‌هایی که روی میز قرار می‌گیرند، توصیه نمی‌شود. جاهای زیر برای نگهداری سیب زمینی توصیه می‌شوند:

– انباری

– قفسه و گنجه

– کمد

– کابینت

۳) یک مکان نسبتاً خنک برای نگهداری سیب زمینی انتخاب کنید.

دمای ایده‌آل برای نگهداری سیب زمینی، ۷ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. از این رو، انباری‌های سرد و یا زیرمین برای نگهداری سیب زمینی بهترین گزینه‌ها هستند، البته کمدها و قفسه‌های سرد و تاریک نیز مناسب هستند.

– سیب زمینی را در یخچال نگهداری نکنید، سرمای زیاد باعث می‌شود نشاسته به قند تبدیل شود و طعم سیب زمینی تغییر خواهد کرد.

– ماندگاری سیب زمینی در صورت نگهداری در دمای اتاق، یک یا دو هفته خواهد بود. درحالی‌که در دمای مناسب می‌توان سیب زمینی را ۲ تا ۳ ماه نگهداری کرد.

۴) سیب زمینی را در جای خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید.

رطوبت می‌تواند باعث فساد سیب زمینی شود، از این رو برای نگهداری سیب زمینی نیاز به یک محل خشک خواهید داشت. نگهداری سیب زمینی یک جای تاریک، خشک، خنک  و دارای تهویه مناسب مانع جوانه زدن سیب زمینی و فساد پیش از موعد آن می‌شود.

– در صورتی که زیرزمین ساختمان، رطوبت زیادی دارد، گنجه و قفسه‌های آشپزخانه برای نگهداری سیب زمینی مناسب‌تر خواهند بود.

برای آشنایی ویژگی‌های سیب زمینی خوب و سالم، مطلب “چند نکته برای خرید سیب زمینی خوب و سالم” را مطالعه کنید.
تهیه غذا و کترینگ شیرین پلو همواره سعی دارد تا تمام این موارد را در تهیه و نگهداری مواد اولیه بکار گیرد و مواد غذایی با بهترین کیفیت را تهیه کند. شیرین پلو سلامتی غذایی را اولویت خود در تهیه و تولید غذای ایرانی دانسته و سلامت مشتری را اصلی‌ترین رکن ارزش‌های تجاری خود می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو