چطور متوجه شویم که حرارت روغن برای افزودن مواد غذایی مناسب است؟

معمولاً در دستور پخت غذاها با این عبارت مواجه می‌شوید: “مواد را وقتی که روغن داغ است به ظرف اضافه کنید”. البته فهمیدن اینکه چه زمانی حرارت روغن برای افزودن مواد مناسب است چندان هم ساده نیست.

اگر مواد خام را به روغن با حرارت پایین اضافه کنید، روغن بجای اینکه صرف پختن غذا شود جذب مواد خواهد شد و غذای شما چرب‌تر از حد معمول خواهد شد.

حرارت دادن بیش از حد به روغن نیز باعث می‌شود که سطح خارجی مواد غذایی خیلی سریع پخته شود و یا حتی بسوزد ولی داخل آن خام بماند.

راهکارهایی وجود دارند که با آن‌ها می‌توانید از مناسب بودن حرارت روغن اطمینان حاصل کنید. ما در ادامه شما را با این راهکارها آشنا خواهیم کرد.

 

راه اول: ابتدا ماهیتابه را داغ و سپس روغن را اضافه کنید.

یک راه این است که ابتدا ماهیتابه خود را داغ کنید و سپس روغن را به آن اضافه کنید. ابتدا داغی ظرف را با چند قطره آب تست کنید، اگر قطرات آب جلزولز کردند و تبخیر شدند، می‌توانید روغن را به ظرف اضافه کنید. سپس با تکان دادن ظرف روغن را در سطح ماهیتابه پخش کنید تا لایه‌ای نازک از روغن کل کف ظرف را بپوشاند، بدین‌ترتیب روغن خیلی سریع به درجه حرارت مناسب برای اضافه کردن مواد خام می‌رسد.

البته لازم توجه داشته باشید که درصورتی‌که از ماهیتابه‌ با سطح نچسب استفاده می‌کنید، استفاده از این راهکار اصلاً توصیه نمی‌شود، چراکه داغ کردن ظروف نچسب بدون وجود مواد غذایی در آن‌ها می‌توانند منجر به انتشار بخارهای سمی شود.

 

راه دوم: ماهیتابه و روغن را همزمان حرارت دهید.

راه دیگر این است که روغن را به ظرف سرد اضافه کنید و ظرف و روغن را همزمان با هم حرارت دهید. در این حالت باید به نشانه‌های زیر که نشان می‌دهند حرارت روغن مناسب است، توجه کنید:

– وقتی روغن خیلی نرم و مثل آب حرکت می‌کند و در تمام کف ماهیتابه پخش می‌شود.

– وقتی سطح روغنی ماهیتابه برق می‌زند.

– وقتی یک تکه کوچک از ماده خام مثل پیاز یا سیر را روی سطح ماهیتابه قرار می‌دهید، سریعاً جلزولز می‌کند.

– وقتی روغن شروع به تبخیر می‌کند باید ماهیتابه را از روی حرارت بردارید، مگر در حالتی که در حال سرخ کردن مواد غذایی در حجم زیاد روغن هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو