هر آنچه باید درباره پیشگیری از ویروس کرونا بدانید

کرونا ویروس از کجا شروع شد؟

ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان، استان هوبای، کشور چین گزارش شد. در ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند.

بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه ۲۰۲۰ تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص آنفلوانزا فصلی، آنفلوانزا پرندگان، آدنوویروس، کرونا ویروس سارس، کرونا ویروس مرس و سایر عوامل بیماریزای دیگر مشخص شد، در ۹ ژانویه ۲۰۲۰ ویروسی به عنوان عامل بیماری در ۱۵ نفر از ۵۹ بیمار بستری اعلام شد که باعث نگرانی زیادی شد: یک کرونا ویروس جدید که ۷۰ % قرابت ژنتیکی با سارس دارد و در زیرگونه Sarbecovirus قرار دارد. در حال حاضر این ویروس را به اختصار nCoV-2019 نام گذاری موقت نموده اند تا اطلاعات بیشتر به دست بیاید.

در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ اولین مورد فوت ناشی از این ویروس در چین گزارش گردید و گزارش موارد مثبت نیز از کشورهای دیگر مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا تا ۲۰ ژآنویه ۲۰۲۰ و انتقال فرد به فرد به کادر درمانی نیز شرایط را پیچیده تر نمود. بر اساس داده های فعلی سازمان جهانی بهداشت، این دستورالعمل موقت تهیه شده است و بدیهی است به محض دسترسی به اطلاعات موثق بعدی، بروزرسانی دستورالعمل بلافاصله انجام خواهد گرفت. بسیاری از اقدامات تشخیصی و کنترل عفونتی توصیه شده برای این بیماری در حال حاضر مشابه با دستورالعمل کرونا ویروس MERS است.

این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری، تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.
در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای nCoV وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی بالا و پرسش از شرح حال سفر و تماس از بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

توصیه های سازمان بهداشت جهانی درباره کرونا ویروس

توصیه های استاندارد WHO برای عموم مردم برای کاهش قرار گرفتن در معرض و انتقال طیف وسیعی از بیماری ها به شرح زیر است که شامل بهداشت دست و تنفسی و روش های غذایی بی خطر است:

– مرتباً دستها را با استفاده از آب روان و صابون یا مواد ضدعفونی کننده الکلی تمیز کنید.

– هنگام سرفه و عطسه ، دهان و بینی را با آرنج خمیده یا دستمال کاغذی بپوشانید  و بلافاصله دستمال کاغذی را به سطل زباله انداخته و دست هایتان را بشویید.

– از تماس نزدیک با هر کسی که تب دارد و سرفه می کند خودداری کنید.

– اگر تب دارید ، سرفه می کنید و مشکل در تنفس دارید ، سریعاً به پزشک مراحعه کنید و سابقه مسافرت های تان را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

– هنگام بازدید از بازارهای فروش محصولات پروتینی،از تماس مستقیم  با حیوانات زنده و محصولات مرتبط مانند گوشت خام، پوست حیوان و غیره خودداری کنید.

– از مصرف فرآورده های دامی خام اجتناب شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو