چند راهکار برای پیشگیری از سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز

حتی اگر یک بار پیاز خرد کرده باشید و یا اقلاً در نزدیکی شما پیاز خرد کرده باشند، سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز برایتان پدیده غریبی نخواهد بود. قسمت بد ماجرا این است که پیاز جزء جدایی‌ناپذیر خیلی از غذاهاست ولی خبر خوب است که با رعایت چند نکته ساده می‌توانی خرد کردن پیاز بدون ریختن اشک را تجربه کنید. البته برای این کار لازم نیست دست به دامان روش‌های عجیب و خطرناکی مثل خرد کردن پیاز در داخل یک ظرف آب و یا نگه داشتن یک کبریت روشن در گوشه دهان شوید.

علت سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز چیست؟

وقتی جداره سلول‌های پیاز آسیب می‌بیند، ترکیبات سولفوکسید به صورت گاز آزاد می‌شوند. این گاز به مجاری تنفسی و بینی وارد می‌شود و بر اثر واکنش‌های شیمیایی که با مایع موجود در چشم انجام می‌دهد باعث سوزش چشم و در نتیجه جاری شدن اشک می‌شود. در ادامه این مقاله چند راهکار برای پیشگیری از سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز آورده‌ایم.

 

۱) پیاز را در فریزر قرار دهید

سرما سرعت تبدیل ترکیبات سولفوکسید به گازی را که باعث سوزش چشم می‌شود کاهش می‌دهد. برای استفاده از این قاعده ابتدا پیاز را پوست بکنید و سپس آن را برای نیم ساعت در فریزر قرار دهید، دلیل اینکه توصیه می‌کنیم پیاز را پوست بکنید این است که در این صورت سرما به لایه‌های درونی پیاز نیز رسوخ می‌کند. بعد از اینکه پیاز را از فریزر خارج کردید، بلافاصله آن را خرد کنید و از تجربه خرد کردن پیاز بدون اشک ریختن لذت ببرید البته احتمالاً سرمای پیاز کمی دست‌هایتان را اذیت خواهد کرد.

 

۲) پیاز را در آب سرد خیس کنید

منطق این راهکار همان منطق راهکار فریزر است. با قرار دادن پیاز پوست‌کنده به مدت نیم ساعت در آب سرد می‌توانید نتیجه خوبی بگیرید. البته این راهکار به اندازه راهکار قبلی مؤثر نیست و ممکن است خیس بودن پیاز عمل خرد کردن آن را کمی سخت کند.

 

۳) از چاقوی بسیار تیز استفاده کنید

استفاده چاقوی بسیار تیز باعث حداقل شدن آسیب به جداره و دیواره سلول‌های پیاز می‌شود و در نتیجه گازهای کمتری از آن متصاعد می‌شوند. اجرای این راهکار ساده است اما فقط میزان سوزش را مقداری کاهش می‌دهد و به اندازه دو راهکار قبلی مؤثر نیست.

 

۴) یک تکه نان در دهان خود نگه دارید

یک راهکار دیگر برای مقابله با سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز، نگه‌داشتن یک تکه نان در دهان است بطوری که دهان باز بماند و باعث تنفس بیشتر از طریق دهان شود. البته برای این کار می‌توان بدون نان و با تنفس از طریق دهان نیز اقدام کرد. جویدن آدامس حین خرد کردن پیاز نیز تأثیر مشابهی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو