ترد کردن گوشت با خواباندن در چاشنی

برای تهیه بسیاری از غذاها مثل انواع کباب یا استیک بهتر است گوشتی نرم و ترد داشته باشیم. هر گوشتی را (چه گوشت گوسفندی باشد چه گوشت گوساله) می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی برای تهیه غذا تردتر کرد، یکی از راه‌های ترد کردن گوشت خواباندن آن در چاشنی‌ها و میوه‌هاست. در ادامه این مقاله، اصول استفاده از این روش را تشریح خواهیم کرد.

۱) ترد کردن گوشت با استفاده از آنزیم‌ها چیست؟

آنزیم‌ها مولکول‌هایی هستند که سرعت واکنش‌ها را افزایش می‌دهند؛ در اینجا واکنش مدنظر ما ترد کردن گوشت است. میوه‌های بسیاری هستند که به تسریع فرآیند ترد کردن گوشت کمک می‌کنند؛ برای مثال میوه‌ها و مواد اسیدی مثل لیموترش یا آب‌دوغ به تردتر شدن گوشت کمک می‌کنند.

۲) کدام میوه‌ها آنزیم‌های لازم برای ترد کردن گوشت را دارند؟

پراستفاده‌ترین میوه‌ها در فرآیند ترد کردن گوشت، آناناس، کیوی و پاپایا هستند. بین تمام میوه‌های مورد استفاده بر ای ترد کردن گوشت کیوی کمترین تأثیر را بر روی طعم گوشت می‌گذارد  و به همین دلیل نیز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد آناناس نیز باید توجه داشته باشید که حاوی بروملائین است و در صورتی که به مدت طولانی در تماس با گوشت باشد باعث نرمی بیش از حد بافت‌های گوشت و خمیری شدن آن می‌شود.

۳) یک یا دو قاشاق از پوره میوه انتخابی برای ترد کردن را روی گوشت اضافه کنید.

پوره کردن میوه کمک می‌کند تا بهتر با چاشنی مخصوص ترد کردن گوشت، مخلوط شود. اگر میوه امتخابی شما کیوی باشد، می‌توانید با مخلوط کردن پوره آن با لیموترش و روغن یک چاشنی برای خواباندن گوشت تهیه کنید، همه این مواد به نرم کردن بافت‌های ماهیچه‌ای گوشت کمک می‌کنند.

۴) گوشت آغشته به چاشنی را در یک ظرف یا کیسه نایلونی قرار دهید.

پس از اینکه گوشت را به چاشنی مخصوص ترد کردن آغشته کردید، آن را در یک ماهیتابه، کاسه و یا کیسه نایلونی قرار دهید و اجازه بدهید گوشت برای حداقل یک روز با چاشنی در تماس باشد و به اصطلاح استراحت کند (البته این زمان هر چه بیشتر باشد، بهتر است. مگر در مواردی که زمان زیاد تماس باعث تخریب بافت گوشت می‌شود؛ مثل ترد کردن گوشت با آناناس).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو