اصول ذخیره و نگهداری پیاز برای مدت طولانی – قسمت اول

پیاز یکی از مواد غذایی است که در اکثر غذاها استفاده می‌شود. به دلیل پراستفاده بودن پیاز همواره باید مقداری از آن را در خانه داشته باشید، به همین دلیل نیز باید با اصول ذخیره و نگهداری پیاز آشنا باشید. در ادامه به معرفی اصول و نکات ذخیره و نگهداری پیاز می‌پردازیم.

 

اصول انتخاب پیازها برای ذخیره و نگهداری

 

۱) پیازهای برداشت شده در پاییز را برای ذخیره و نگهداری انتخاب کنید

پیازهایی که در بهار و تابستان برداشت می‌شوند به اندازه کافی برای ذخیره و نگهداری، بادوام و مناسب نیستند و چند روز یا هفته پس از برداشت محصول مصرف شوند. اما می‌توانید پیازهایی را که در پاییز برداشت می‌شوند برای تمام زمستان ذخیره و مصرف کنید.

 

۲) پیازهای تند برای نگهداری مناسب‌تر هستند

پیازهای تند نسبت به پیازهای با طعم و رایحه ملایم ترکیبات سولفوری بیشتری دارند و چشم‌ها را بیشتر می‌سوزانند (برای آشنایی با راه‌های پیشگیری از سوزش چشمتان در هنگام خرد کردن پیاز به مقاله “چند راهکار برای پیشگیری از سوزش چشم هنگام خرد کردن پیاز” مراجعه کنید). این پیازها نسبت به سایر پیازها ماندگاری بیشتری نیز دارند. به طور کلی پیازهای قرمز طعم و بوی تندتری دارند و گزینه‌های بهتری برای ذخیره و نگهداری هستند.

 

آماده‌سازی پیازها برای ذخیره کردن

 

۱) پوست پیازها را خشک کنید

اگر پیازهایی که خریده‌اید جدیداً برداشت شده است باید آن‌ها را برای دو تا چهار هفته در یک فضا با تهویه مناسب قرار دهید تا پوستشان کاملاً خشک شود. توجه داشته باشید که در این مرحله نباید برگ‌های پیاز (قسمتی که بالای قسمت گرد پیاز قرار دارد) را جدا کنید.

– بدین منظور باید پیازها را باید در یک محیط تاریک و خشک قرار دهید. تابش آفتاب باعث تلخ‌تر شدن طعم پیاز می‌شود. این محیط باید دمای خنک و متعادل داشته و دور از نور آفتاب باشد.

– پیاز وقتی آماده ذخیره‌سازی و نگهداری برای مدت طولانی خواهد بود که ساقه آن دیگر سبز نباشد و پوست آن کاملاً خشک و سخت شده باشد و به ساقه بچسبد.

 

۲) ریشه‌های پیاز را از آن جدا کنید.

در این مرحله باید ریشه و برگ‌های پیازهایی را که ساقه آن‌ها کاملاً خشک شده‌اند با یک قیچی و یا چاقوی تیز از پایز جدا کنید.

– باید توجه داشته باشید پیازهایی که ساقه آن‌ها هنوز سبز هستند، هنوز برای این مرحله آماده نیستند. پیازهایی را که کبود و یا دچار زدگی شده‌اند کنار بگذارید.

– برگ‌ها را در فاصله حداقل ۲٫۵ سانتی‌متری از بدنه گرد پیاز جدا کنید و یا بدون کوتاه کردن آن‌ها را به هم ببافید.

حال که پیازها آماده ذخیره هستند می‌توانید محل نگهداری آن‌ها را آماده انبارش و ذخیره پیازها بکنید. برای آشنایی با این اصول قسمت دوم این مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش آنلاین غذای بیرون بر تهیه غذای شیرین پلو